Investors

AcoCort AB:s share is listed on Spotlight Stock Market (since April 24, 2017) under the ticker (ACUC) and is traded through banks and stockbrokers.

Corporate Governance

2019
2019-06-26: Kommuniké från extra bolagsstämma i AcuCort AB

2019-06-12: Styrelsens förslag till beslut vid extra årsstämma 25 juni

2019-06-04: Kallelse till extra bolagsstämma i AcuCort AB

Här kan du hämta fullmaktsformulär.

2019-06-04: AcuCort kallar till extra bolagsstämma

2019-04-26: Kommuniké från årsstämma i AcuCort AB

2019-04-15: Valberedningen i AcuCort presenterar förslag på revisionsbolag inför årsstämma 2019

2019-04-04: Kompletterande pressmeddelande till Årsredovisning för räkenskapsåret 2018

2019-03-28: Kallelse till årsstämma i AcuCort AB

Här kan du hämta fullmaktsformulär.

2018
2018-03-22: Kommuniké från årsstämma i AcuCort AB

2018-03-07: Valberedningens förslag till årsstämman i AcuCort AB

2018-02-21: Kallelse till årsstämma i AcuCort AB

Financial reports

Interim Reports (Delårsrapporter):

2019

Interim Report Jan-Jun 2019 (in Swedish): Delårsrapport jan-jun 2019

Interim Report Jan-Mar 2019 (in Swedish): Delårsrapport jan-mar 2019

 

2018

Full Year Report Jan-Dec 2018 (in Swedish): Bokslutskommuniké jan-dec 2018

Interim Report Jan-Sep 2018 (in Swedish): Delårsrapport jan-sep 2018  

Interim Report Jan-Jun 2018 (in Swedish): Delårsrapport jan-jun 2018  

Interim Report Jan-Mar 2018 (in Swedish): Delårsrapport jan-mar 2018

 

2017

Full Year Report Jan-Dec 2017 (in Swedish): Bokslutskommuniké jan-dec 2017  

Interim Report Jan-Sep 2017 (in Swedish): Delårsrapport jan-sep 2017  

Interim Report Jan-Jun 2017 (in Swedish): Delårsrapport jan-jun 2017  

Interim Report Jan-Mar 2017 (in Swedish): Delårsrapport jan-mar 2017

 

Annual reports (Årsredovisningar)

Annual Report 2018 (in Swedish): Årsredovisning 2018

Annual Report 2017 (in Swedish): Årsredovisning 2017

Annual Report 2016 (in Swedish): Årsredovisning 2016

Annual Report 2015 (in Swedish): Årsredovisning 2015

Annual Report 2014 (in Swedish): Årsredovisning 2014

 

Shareholders

Shareholders as of September 30, 2019. The total number of issued shares is 18,147,012 and the total number of sharesholders is 1,221. Source: Euroclear.

Shareholders Shares% of total
Total number of issued shares18,147,012100.00
AQILION AB2,534,53313.97
Försäkringsaktiebolaget, Avanza Pension530,9882.93
Berne Gilbert Okdahl400,0002.20
Olle Isaksson295,4661.63
Sparbanksstift Skånes Riskkap.Stift256,6951.41
Perstorp Invest AB200,0001.10
Nordnet Pensionsförsäkring AB178,2110.98
Bengt-Åke Bengtsson124,8000.69
Henrik Wendt106,4340.59
Cajelo Invest AB103,9000.57
Flerie Participation AB103,9000.57
Other shareholders4,963,33927.35
Total number of shares 9,798,26653.99
Total number of paid issued shares as of Sep 30, 2019 8,348,74646.01

Presentationer 2019 (in Swedish)

2019-03-06: VD Mats Lindfors presenterade AcuCort på Life Science-Dagen 2019 den 6 mars i Göteborg. Se filmen från presentationen här.

2019-03-25: AcuCort deltar vid Bio-Europe Spring 2019 den 25-27 mars i Wien, Österrike. Länk till kongressen här.

Presentations 2018 (in Swedish)

2018-10-09: Mats Lindfors, VD, presenterar AcuCort och den senaste utvecklingen i bolaget på Kvinnoträffen i Göteborg den 15 oktober på Elite Park Avenue Hotel arrangerat av Aktiespararna. Se filmen från presentationen här.

2018-09-26: Mats Lindfors, VD, presenterar den senaste utvecklingen i bolaget och den pågående företrädesemissionen på Kockum Fritid, Västra Varvsgatan 8 i Malmö den 26 september. Film från presentationen hittar du här. Programmet hittar du på: www.aktiespararna.se/evenemang.

2018-09-24: Mats Lindfors, VD för AcuCort AB presenterar den senaste utvecklingen i bolaget och den pågående företrädesemissionen på Svenska Mässan i Göteborg den 24 september. Film från presentationen hittar du här. Programmet hittar du på: www.aktiespararna.se/evenemang.

2018-09-19: AcuCort är redo för avgörande bioekvivalensstudier och informerar om nyemission. Intervju med VD Mats Lindfors, se filmen här.

2018-03-28: AcuCorts VD Mats Lindfors ger en uppdatering, läs mer här.

2018-03-07: Life Science-dagen i Göteborg – VD Mats Lindfors presenterar AcuCort, se filmen här.

2018-01-19: Aktiedagen i Stockholm – VD Mats Lindfors presenterar AcuCort, läs mer här.

Presentations 2017 (in Swedish)

2017-03-09: Investerarträff Stockholm – VD Mats Lindfors presenterar AcuCort, film från presentationen.

2017-03-08: Life Sciencedagen Göteborg – VD Mats Lindfors presenterar AcuCort, film från presentationen.

2017-03-06: Aktiedagen Stockholm – VD Mats Lindfors presenterar AcuCort, film från presentationen.

2017-03-03: Intervju med VD Mats Lindfors inför noteringen på AktieTorget, film från presentationen.

Investment case: Five reasons to invest AcuCort AB

AcuCort’s ISICORT®, previously named Dexa ODF (Oral Dissolvable Film), is a ”rescue product” for important markets where the disease condition requires drugs with fast and potent effect

  • In connection with acute allergic reactions
  • In connection with viral croup attacks in children
  • In connection with chemotherapy-induced nausea and vomiting (CINV)

ISICORT® is a new, unique and smart product

  • A patient-friendly, innovative, patented pharmaceutical dosage form
  • Contains a well-known and well-documented anti-inflammatory substance – dexamethasone
  • Requires no change in view of treatment since dexamethasone is often prescribed for above mentioned diseases

ISICORT® offers several patient benefits compared to the currently used tablets:

  • Faster absorption of the active substance
  • Dissolves on the tongue – no water required
  • Cannot be spitted out ‒ important e.g. when children object to taking the medicine
  • A package thin and small like a business card ‒ can always be available
  • Simple to use ‒ one film = one acute dose

ISICORT® can contribute to improved compliance, that is, to follow the physician’s ordination

  • Easy to bring along and use when it is needed

Short time and low risk in the continued product development

  • Only need for simple clinical studies to be repeated prior to approval
  • Short time to market, estimated marketing approval in the EU in 2019

Information 2018 (in Swedish)

Emissionsmemorandum 2018

Teckningstid 21 september – 10 oktober 2018.
Erbjudandet riktar sig inte till personer vars deltagande förutsätter ytterligare prospekt registrering eller andra åtgärder än som följer av svensk rätt. Memorandumet får inte distribueras i Amerikas Förenta Stater, Kanada eller något annat land där distributionen eller erbjudandet kräver åtgärder enligt ovan eller strider mot regler i ett sådant land.

Hämta Emissionsmemorandum 2018 här.

Hämta anmälningssedel utan företräde här.

Intervju med VD Mats Lindfors, se filmen ”AcuCort är redo för avgörande bioekvivalensstudier och informerar om nyemission” här.

Information before the listing on AktieTorget 2017 (in Swedish)

2017-04-21: AcuCorts aktie handlas på AktieTorget från och med måndag den 24 april

Pressmeddelande

2017-04-19: Acucort AB noteras på AktieTorget den 24 april, 2017

Marknadsmeddelande 97/17

2017-03-30: Emissionen övertecknad

Pressmeddelande

2017-03-06: AcuCort inleder emission inför notering på AktieTorget

Här kan du hitta följande dokument:
Pressmeddelande, Memorandum, Erbjudandet i korthet

Articles of Association (in Swedish)

Här kan du hämta Bolagsordning 2017.

About Aqilion ‒ the majority owner

The majority owner Partners för Utvecklingsinvesteringar inom Life Sciences, P.U.L.S. AB changed its name to AQILION AB in the beginning of 2019. The name change marks a new phase in the development of the company, with a new strategy and identity.

Aqilion is a Swedish life science company that focuses on pharmaceutical projects with potential to improve quality of life for patients, while generating value for health services and society.
Learn more at www.aqilion.com.